22. Uluslararası Kemer Sualtı Günleri


Türkiye’nin en uzun soluklu sualtı fotoğraf ve video yarışması başlıyor !

 

Antalya’nın Kemer İlçesinde 22 yıldır devam eden ve Türkiye’nin en eski ve düzenli olarak yapılan sualtı fotoğraf ile video görüntüleme yarışması olan Uluslararası Kemer Sualtı Günleri başlıyor.

 

22 yıldır Akdeniz’in Antalya kıyılarındaki sualtı doğal ve arkeolojik değerlerin dünyaya tanıtılması amacıyla Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) önderliğinde Akdeniz Üniversitesi ve Akdeniz Arkeoloji Derneği ile birlikte organize edilen ve Türkiye Sualtı Federasyonu’nun destekleriyle düzenlenecek olan Uluslararası Kemer Sualtı Günleri 18-21 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

18 Mayıs tarihinde Akra Kemer Otel’de düzenlenecek olan basın toplantısı ile başlayacak olan etkinlikler öğleden sonra Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenecek olan “Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Konferansı” ile devam edecek. Konferansta Karadağ’dan Dr. Darko Kovacevic, Polonya'dan Prof Dr. Mateusz Bogucki ve Portekiz'den Dr. Alexandre Monteiro konuşmacı olarak katılacaklar.

19 Mayıs tarihinde Üç Adalar mevkiinde yarışmacılar sabah saat 08:00 ile 16:00 saatleri arasında dalış yaparak sualtında fotoğraf ve video çekimi yapacaklar.

20 Mayıs günü Kemer İlçe merkezindeki Akra Kemer Otel’de CMAS Sualtı Kültür Mirası Toplantısı ve ardından Sualtı Fotoğraf ve Video yarışmaları jüri toplantısı yapılacak.

21 Mayıs günü Göynük Mahallesinde bulunan Mirada Del Mar Hotel’de Sualtı Dünyam isimli öğrenciler tarafından hazırlanan resim sergisi ve ekinliğin kapanışı yapılacak.

YORULMAZ; “İLÇEMİZDE YILLIK YERLİ VE YABANCI 100 BİN KİŞİ DALIŞ YAPIYOR”

22’inci Uluslararası Kemer Sualtı Günleri ile ilgili konuşan KETAV Başkanı Volkan yorulmaz her yıl yerli ve yabancı 100 bin kişinin dalış için Kemer’de bulunan 19 dalış noktasından mavi derinlikleri keşfettiğini belirtti. Başkan Yorulmaz; “Bizler gibi özellikle yaz sezonlarında yoğunluk yaşayan yerlerde hem sezonu uzatmak hem de gelen yerli yabancı misafirlerimize farklı etkinlikler sunmak ya da ziyaret edebilecekleri farklı noktalar gösterebilmek çok önemli. Bizlerde Kemer olarak bu nedenle alternatif turizm etkinliklerine çok önem veriyoruz. Bu doğrultuda da ilçemizde Sea to Sky, Sky to Sea, Run to Sky, Akra Gran Fondo, Aquamaster, Phaselis Festivali gibi birçok etkinlikler düzenliyoruz. Bunlardan bir tanesi de Uluslararası Kemer Sualtı Günleri. Dile kolay 22 yıldır Vakfımız önderliğinde düzenlenen etkinliğimiz bizler için olduğu kadar mavi derinlikleri keşfetmek isteyenler için de çok önemli.

Hep söylediğimiz bir konu var, turizm çeşitliliği. Evet deniz, kum, güneş ama denizin altında da bambaşka bir dünya var. Bunu da tüm dünyaya anlatmak ve tanıtmak zorundayız. Bu da alternatif itibarıyla yeni turistleri, farklı turistleri çekmek için çok ciddi bir enstrüman” dedi.

ÖNİZ; “SUALTI GÜNLERİ, DÜNYADA SÜREKLİ VE UZUN SÜRELİ YAPILAN BIR KAÇ ETKİNLİKTEN BİRİ”

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz, düzenlenecek olan etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, "Bu yıl 22’incisini düzenleyeceğimiz Uluslararası Kemer Sualtı Günleri, dünya genelinde sualtı ile ilgili düzenlenen çok ender etkinliklerden hatta 3 ya da 4 tanesinde bir tanesi. Bizler yıllardır 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde mavi vatanın güzelliklerini ve kültürel degerlerini hem ülkemizde hem de uluslararası arenada tanıta bilmek için çabalar veriyoruz. Son yıllarda bu çabalar bizi önemli yerlere getirdi. Artık hem UNESCO'da, hem ICOMOS'da hem de Dünya Sualti Federasyonu olan CMAS da kendi alanımızda çok etkin bir konuma geldik. Dünyayı ilgilendiren önemli projeler yapıyoruz. Sualti arkeolojisi alanında geldiğimiz nokta ve kazandığımız alt yapı da tüm dünya tarafından yakın takip ve takdir ediliyor. Bunlarda bu etkinliği 22 yıldır kesintisiz bir biçimde yapılıyor olmasının büyük rolü var.