19. Uluslararası Kemer Sualtı Günleri – Online Sualtı Fotoğraf ve Kısa Film Yarışmaları


 

19. Uluslararası Kemer Sualtı Günleri – On Line Sualtı Fotoğraf ve Kısa Film Yarışmaları

16-19 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 19.UKSG Covid-19 tedbirleri çerçevesinde bu sene tamamen çevrim içi (On-Line) olarak düzenlenecektir. Yarışmalara son 5 yıl içinde Antalya Kıyılarında çekilmiş fotoğraf ve videolarla katılım sağlanabilecektir. Etkinlikle aynı tarihlerde 12. Uluslararası Sualtı Araştırmaları Sempozyumu da yan etkinlik niteliğiyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

On-line Kategoriler Hakkında

Sualtı Görüntüleme yarışmaları toplam 8 kategoriden oluşmaktadır. Bu kategoriler her biri kendi alanında ülkemizde yetişmiş değerli büyüklerimizin adlarıyla anılmaktadır. Etkinlik çerçevesinde ayrıca METİN PEHLİVANER “Türk Sualtı Arkeolojisi Katkı Ödülü” verilmektedir. Aşağıda detayları yazılı kategorilere son beş yıl içinde Antalya Kıyılarında çekilmiş fotoğraf ve videolarla katılım sağlanabilecektir. 19.UKSG Uluslararası Jüri Komitesi değerlendirmeleri iki aşamalı olarak on-line yapacaktır. Yarışma sonuçları 19 Mayıs 2020 saat 19.00’da ilan edilecektir.

Yarışmalara katılım ücretsizdir. Her kategori birincisine 16-19 Mayıs 2021 tarihlerinde Kemer’de 5 günlük iki kişilik tatil hediye edilecektir.

 

 

 

1. Nurdoğan Özkaya Sualtı Doğa Fotoğraf Yarışması:

Nurdoğan Özkaya, ülkemizin ilk balıkadamlarından ve sualtı fotoğrafçılarından biridir. 1997 yılında aramızdan ayrılan Özkaya, yaşamını sualtı fotoğrafçılığına ve Marmara denizinin derinliklerinde yaşayan güzelliklere adayan bir mimar ve örnek bir balıkadamdır.


Bu kategori her tip fotoğraf makinesi kullanılarak gerçekleştirilir, her türlü objektif ve filtre kullanımı serbesttir. Yarışmacı son beş yıl içinde Antalya Kıyılarında çekilmiş en fazla beş fotoğrafla katılabilir. Fotoğraflar JPG formatında ve asgari 5 MB boyutunda olacaktır. Videodan aktarma fotoğraf kabul edilmeyecektir. Seçilen her fotoğraf Ad/Soyad/Yıl/Bölge/Derinlik ve sayı yazılarak isimlendirilir. Fotoğraflar aşağıda yazılı e-posta adresine wetransfer yoluyla 10 Mayıs tarihine kadar yollanmalıdır.

 

2. Nurdoğan Özkaya Sualtı Doğa Fotoğraf Yarışması – Ustalar Kategorisi:

Geçmiş yıllarda UKSG’den derece alan bütün fotoğrafçılar bu kategoriye katılabilirler. Bu kategori her tip fotoğraf makinesi kullanılarak gerçekleştirilir, her türlü objektif ve filtre kullanımı serbesttir. Fotoğraflar JPG formatında ve asgari 5 MB boyutunda olacaktır. Videodan aktarma fotoğraf kabul edilmeyecektir. Yarışmacı son beş yıl içinde Antalya Kıyılarında çekilmiş en fazla beş fotoğrafla katılabilir. Seçilen her fotoğraf Ad/Soyad/Yıl/Bölge/Derinlik ve sayı yazılarak isimlendirilir. Fotoğraflar aşağıda yazılı e-posta adresine wetransfer yoluyla 10 Mayıs tarihine kadar yollanmalıdır.

3. Emre Omur Sualtı Kısa Film Yarışması:

Emre Omur ülkemizde sualtı fotoğraf ve video görüntüleme konusunda dünyaca tanınmış ilk balıkadamlardan biridir. Dünyanın birçok ülkesinin derinliklerinde dolaşarak çektiği görüntüleri yerli ve yabancı medya kuruluşlarında sualtı severlere yansıtan Omur, araştırmacı ruhu ve kişiliğiyle genç dalıcılara örnek olacak yüksek niteliklere sahiptir.

Bu kategori dijital formatta her türlü video kamera kullanılarak çekilen görüntülerden üretilen en fazla 2-5 dakika arasındaki filmlerden oluşmaktadır. Herhangi bir teknik kısıtlama yoktur, her türlü objektif ve filtre kullanımı serbesttir. Video görüntüsü MP4 veya MOV formatında ve HD olacaktır. Müzik seçiminde telif hakkı sorunu yaşanmayacak seçimler yapılmalıdır. Yarışmacılar en fazla iki filmle katılabilir. Görüntülerin son beş yıl içinde Antalya Kıyılarında çekilmiş olması gerekmektedir. Filmlerde Ad/Soyad/Yıl/Bölge/Derinlikler görüntülerin altında ya da filmin sonunda belirtilmelidir. Aşağıda yazılı e-posta adresine wetransfer yoluyla 10 Mayıs tarihine kadar yollanmalıdır.

 

4. Jale İnan Sualtı Arkeoloji Fotoğraf Yarışması:

Cumhuriyet döneminin ilk arkeologlarından biri olan Prof. Dr. Jale İnan 1914 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Atatürk tarafından yurt dışına eğitim amacıyla yollanan İnan, Side ve Perge kazılarını yönetmiş, yüzlerce Türk arkeologunu yetiştirmiştir. Antalya ve Side Müzeleri’nin kuruluşunda da emeği geçen İnan, 2001 yılı Şubat ayında aramızdan ayrılmıştır. Kitaplarını bağışladığı Antalya Müzesi – Jale İnan kütüphanesinde bugün yüzlerce arkeoloji öğrencisi ve araştırmacı onun izinden gitmektedir.

Bu kategori her tip fotoğraf makinesi kullanılarak gerçekleştirilir, her türlü objektif ve filtre kullanımı serbesttir. Yarışmacı son beş yıl içinde Antalya Kıyılarında çekilmiş en fazla beş fotoğrafla katılabilir. Fotoğraflar JPG formatında ve asgari 5 MB boyutunda olacaktır. Videodan aktarma fotoğraf kabul edilmeyecektir. Görüntüsü alınacak objelerin arkeolojik özellikte olması değerlendirme anındaki ana kriterdir. Görüntüleme sırasında esere dokunmak, yerini değiştirmek gibi davranışlar öncelikli diskalifiye nedenidir. Seçilen her fotoğraf Ad/Soyad/Yıl/Bölge/Derinlik ve sayı yazılarak isimlendirilir. Fotoğraflar aşağıda yazılı e-posta adresine wetransfer yoluyla 10 Mayıs tarihine kadar yollanmalıdır.

5. Jale İnan Sualtı Arkeoloji Fotoğraf Yarışması, Ustalar Kategorisi:

Geçmiş yıllarda UKSG’den derece alan bütün fotoğrafçılar bu kategoriye katılabilirler. Bu kategori her tip fotoğraf makinesi kullanılarak gerçekleştirilir, her türlü objektif ve filtre kullanımı serbesttir. Yarışmacı son beş yıl içinde Antalya Kıyılarında çekilmiş en fazla beş fotoğrafla katılabilir. Görüntüsü alınacak objelerin arkeolojik özellikte olması değerlendirme anındaki ana kriterdir. Fotoğraflar JPG formatında ve asgari 5 MB boyutunda olacaktır. Videodan aktarma fotoğraf kabul edilmeyecektir. Görüntüleme sırasında esere dokunmak, yerini değiştirmek gibi davranışlar öncelikli diskalifiye nedenidir. Seçilen her fotoğraf Ad/Soyad/Yıl/Bölge/Derinlik ve sayı yazılarak isimlendirilir. Fotoğraflar aşağıda yazılı e-posta adresine wetransfer yoluyla 10 Mayıs tarihine kadar yollanmalıdır

6 . Ekrem Akurgal Sualtı Arkeoloji Kısa Film Yarışması:

Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal, 1911 yılında dünyaya gelmiştir, Arkeoloji alanında dünyanın önde gelen isimlerindendir.Türkiye Arkeolojisinin temel taşlarından biri olan Akurgal, yetiştirdiği öğrencilerle kurduğu ve kurulmasına öncülük ettiği eğitim kurumlarıyla, gün ışığına çıkardığı kentlerle, arkeoloji dünyasında seçkin bir yer kazanmıştır. Yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda bilim kurumunun şeref üyesi olan Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal, yazdığı çok sayıda kitap ve yetiştirdiği yerli – yabancı binlerce arkeolog ile arkeoloji dünyasında ülkemizin sahip olduğu önemli bir isimdir. Akurgal 2002 yılında aramızdan ayrılmıştır.

Bu kategori dijital formatta her türlü video kamera kullanılarak çekilen görüntülerden üretilen en fazla 2-5 dakika arasındaki filmlerden oluşmaktadır. Görüntüsü alınacak objelerin arkeolojik özellikte olması değerlendirme anındaki ana kriterdir. Görüntüleme sırasında esere dokunmak, yerini değiştirmek gibi davranışlar öncelikli diskalifiye nedenidir. Herhangi bir teknik kısıtlama yoktur, her türlü objektif ve filtre kullanımı serbesttir. Video görüntüsü MP4 veya MOV formatında ve HD olacaktır. Müzik seçiminde telif hakkı sorunu yaşanmayacak seçimler yapılmalıdır. Yarışmacılar en fazla iki filmle katılabilir. Görüntülerin son beş yıl içinde Antalya Kıyılarında çekilmiş olması gerekmektedir. Filmlerde Ad/Soyad/Yıl/Bölge ve Derinlikler görüntülerin altında ya da filmin sonunda belirtilmelidir. Aşağıda yazılı e-posta adresine wetransfer yoluyla 10 Mayıs tarihine kadar yollanmalıdır.

7. Haluk Cecan Tropik Canlılar Fotoğraf ve Kısa Film Yarışmaları

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli sualtı film yapımcılarından olan Haluk Cecan, alanında dünyanın her tarafında kazanılmış bir çok başarının ve ödülün sahibidir. Türkiye sualtı sektörünün her türlü iç çekişmesine rağmen çok güzel film ve belgeseller gerçekleştiren Cecan, örnek insani kişiliğini her koşulda sergileyebilmiştir. Her fırsatta üniversitelerde alanında verilen eğitimleri desteklemiş, sualtına ilgi duyan herkese bilgi ve tecrübelerini aktarmaktan çekinmemiştir.

Bu kategoride Akdeniz’e inen tropik canlıların son beş yılda çekilmiş olan fotoğraf ve kısa filmleri değerlendirilecektir. Diğer koşullar yukarıdaki kategorilerle aynıdır. Aşağıda yazılı e-posta adresine wetransfer yoluyla 10 Mayıs tarihine kadar yollanmalıdır.

8. EUIFA Gençlik ve Çevre Ödülü

Kemer Sualtı Günleri kapsamında düzenlenen görüntüleme yarışmalarındaki kategoriler kapsamında ortaya çıkan eserlerden Jüri Kurullarının uygun gördüğü bir ya da ikisine Avrupa Sualtı Görüntüleme Festivalleri Birliği Gençlik ve / veya Çevre Ödülü verilecektir.

9. METİN PEHLİVANER “TÜRK SUALTI ARKEOLOJİSİ KATKI ÖDÜLÜ”

Antalya Müzesi Eski Müze Müdürü Metin Pehlivaner Antalya Kıyılarında arkeolojik sualtı çalışmalarını Türk Arkeolog ve arkeoloji öğrencileriyle birlikte başlatan kişidir. Onun adına her sene ülkemizde bu alana katkı koyan kişi ya da kuruluşlara ödül verilmektedir. Bu ödüle Arkeolog Akademisyenlerden oluşan farklı bir komite karar vermektedir.

Eserlerin WETRANSFER yoluyla yollanacağı e-posta adresleri:

Kemerfest.ikud@gmail.com

Ceyda.oztosun@gmail.com  filiz@ketav.org

 

Web adreslerimiz: www.kemerfest.net www.ketav.org

 

19. Uluslararası Kemer Sualtı Günleri

16 Mayıs 2020

 

Fotoğraf ve Filmlerin genel değerlendirmesi ve hazırlıklar (Akdeniz Üniversitesi Kemer Sualtı Araştırma Merkezi - Akdeniz Cd. 25 Kemer-Antalya)

 

19. UKSG Açılışı - 12. ISUR (Uluslararası Sualtı Araştımaları Sempozyumu) Açılışı ON-LINE - You Tube ve Instagram üzerinden

09.30 

 

10.00-18.00 12. ISUR Oturumları (On-Line Microsoft Teams)

 

17 Mayıs 2020

 

10.00 Ön Juri Fotoğraf ve Video elemeleri - AÜ Kemer Sualtı Araştırmaları Merkezi 

Kent Dışı Üyeler On-Line Microsoft360 teams üzerinden

 

18 Mayıs 2020

 

10.00 (UTC+3)

Uluslararası Juri Değerlendirmeleri   - On-Line Microsoft360 teams üzerinden

 

19 Mayıs 2020

 

18.00 Kapanış Töreni - ON-LINE

18.30 Sonuçların Açıklanması

 

ÖN JURİ

AYDIN AYTUG

HAKAN ÖNİZ

VOLKAN YORULMAZ

TAHSIN CEYLAN

FİLİZ ERASLAN

CEYDA OZTOSUN

ATES EVİRGEN

 

19.UKSG ULUSLARARASI JURİ

MÜNİR KARALOĞLU (ONURSAL BAŞKAN, Antalya Valisi)

MURTAZA DAYANÇ (Kemer Kaymakamı)

DOÇ.DR. ŞAHİN ÖZEN (TSSF Başkanı)  

NECATİ TOPALOĞLU (Kemer Belediye Başkanı / KETAV Başkanı)

 PROF.DR. OSMAN ERAVŞAR (Akdeniz Üniversites, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı)  

DR.ULRIKE GUERIN (UNESCO)

ATIL KUTOĞLU (Moda Tasarımcısı)

HAKAN BULGURLU (Yönetici)

IVANA ORLOVIC (Sualtı Fotoğrafçısı - Sırbistan)

NEVZAT AYDIN (Yemek Sepeti Kurucusu)

DOÇ.DR. HASAN CİCİOĞLU (Akademisyen)

SİBEL AKSOY (DHA Akdeniz Bölge Müdürü)

NORBERT WOTTE (Almanya Sualtı Federasyonu)

DR.SERGEY FAZLULLIN (Rusya Sualtı Aktiviteleri Federasyonu Başkanı)

TAHSİN CEYLAN (Sualt Film Yapımcısı)

ATEŞ EVİRGEN (Sualtı Fotoğrafçısı)

AYDIN AYTUĞ (KETAV)

VOLKAN YORULMAZ (KETAV)

DOÇ.DR. HAKAN ÖNİZ (Akdeniz Üniversitesi)

 

Yarışma Sonucu Ortaya Çıkan Eserler19uksg